Zainspirowany wyczynami Sprae postanowiłem zaopatrzyć się w swoje własne Arduino (tu jest filmik dość dobrze opisujący, co to jest i z czym to się je) i rozpocząć w końcu swoją przygodę z elektroniką. Rozentuzjazmowany, zaraz po przeczytaniu poradnika o przekształcaniu Arduino w kartę graficzną, złożyłem zamówienie w sklepie Nettigo.pl. (Skorzystałem przy tym z tajnego hasła rabatowego dla pierwszych 100 klientów, które w tym artykule było podane - pewnie zresztą jest nadal aktualne)

Właściciel sklepu chyba zrozumiał mój zapał i zniecierpliwienie, bo na przesyłkę nie naczekałem się zbytnio - w piątek zamówienie, a w poniedziałek wieczorem trzymałem już paczkę w swoich łapkach. Tak więc szczerze polecam Nettigo.pl wszystkim, których nie odstrasza cena i którzy mają ochotę się w coś takiego pobawić. A co z tymi, których cena jednak odstrasza? Cóż, dzięki wolności Arduino każdy, kto ma odrobinę wprawy z lutownicą może sobie je poskładać i zmieścić się z kosztami koło 60-70 zł. Ta cena to tylko szacunki, ale pewnie niedługo będę mógł je zweryfikować empirycznie - jeden z moich znajomych właśnie stwierdził, że 145 PLN to drożyzna i zbudujemy mu Arduino od zera. Na pewno nie omieszkam opisać na blogu, co z tego wyniknie. ;)

Właśnie, a propos blogów. Arduino to też pomocna społeczność, poradniki, ludzie, ich pasja i zdolność do zarażania ją. Niestety, jak na razie w porównaniu z innymi krajami polska społeczność jest raczej dość niewielka - ale tego, co było, wystarczyło, żeby od poniedziałku moja wiedza o praktycznej stronie elektroniki wzrastała niemalże wykładniczo. Kilka najprzydatniejszych linków (poza arduino.cc), jakie znalazłem, to:

  • Starter kit, zbiór poradników i przegląd sieci pod kątem ciekawych projektów z Arduino
  • Blog Sprae, seria poradników, które dotyczą coraz ciekawszych rzeczy - strach pomyśleć, co będzie po generowaniu obrazu :)
  • archiwa EdW, podstawy elektroniki opisane w bardzo przyjazny sposób - może nie dotyczy to bezpośrednio Arduino, ale jest baardzo przydatne
  • Arduino tutorial (en), kurs podstaw C, Arduino i elektroniki w (jak na razie) 5 obszernych lekcjach
  • Freeduino (en), wielki zbiór linków do różnorakich tutoriali rozsianych po sieci

Czując na sobie obowiązek odwdzięczenia się społeczności za tę całą pomoc, jaką otrzymuję, postanowiłem napisać trochę własnych poradników o Arduino. Zacznę od bardzo prostych rzeczy, bo na razie sam jestem na takim poziomie - co nie znaczy, że nieciekawych. Jednak nie będzie to "od zera", w każdym poradniku będę zakładał znajomość języka C, a przynajmniej jego podstaw. Całkiem dobry kurs tego języka można znaleźć na Wikibooks.
Do napisania!
PS Z ostatniej chwili: zauważyłem, że na nettigo.pl nastąpiła promocja - Arduino Duemilanove (czyli to najnowsze) można dostać tam już za 122 zł. Ajj, dlaczego nie zrobiono jej tydzień wcześniej ;)

Komentarze do wpisu "Arduino - pierwsze starcie":

1. groszek napisał(a):
02 05 2009, 11:26:10

http://www.freeduino.org/ – jeszcze tu zobacz, jeśli nie znasz – baaardzo dużo tutoriali/przykładów :)

2. nital napisał(a):
02 05 2009, 11:55:09

@groszek
Dzięki! Dodałem :)

3. mrk napisał(a):
02 05 2009, 13:54:48

Popatrzyłem sobie na to co robi sprae i ograrnęła mnie nostalgia… Chyba odkurzę swój projekt na AVR – http://code.google.com/p/opencryptotoken/ :)

4. Zaargh napisał(a):
02 05 2009, 19:16:06

No pięknie, gratuluję zakupu ;) Sam byłem tym zainteresowany, ale cena póki co to odstraszała ;)

5. groszek napisał(a):
02 05 2009, 19:17:30

Cena? No wiesz? Przecież aż tak drogie to nie jest…
A ja kupiłem klona arduino – anduino – który jest w 100% kompatybilny, ale ma na płytce kilka przycisków, diód, czujnik temperatury, odbiornik IR i pare innych bajerów, gotowych do programowania :)
Czekam aż kochana poczta polska dostarczy…

6. Zaargh napisał(a):
02 05 2009, 19:25:19

Hmmm… no wiem, że niby 100-150 złotych to nie tak dużo, ale jak na moje obecne warunki finansowe to cena nieco przytłaczająca… Ale poczekamy-zobaczymy, niech tylko nadejdą lepsze czasy (albo wygrana w totolotka) :]

7. TBi napisał(a):
02 05 2009, 20:57:33

Hmmm… a ma ktoś schemat ideowy Arduino?
Bym sobie go zrobił w jedną noc ;] mogą być też dobre zdjęcia płytki, najlepiej robione lustrzanką, resztę sam sobie bym poradził.
Wole skopiować niż kupować, większa zabawi i przyjemność :D

8. groszek napisał(a):
02 05 2009, 20:59:55

Masz wszystko na oficjalnej stronie arduino.cc, zakładka hardware, np. http://arduino.cc/en/uploads/Main/arduino-duemilanove-schematic.pdf

9. TBi napisał(a):
02 05 2009, 21:02:54

Oo no proszę, nie zauważyłem tego jak ją przeglądałem O.o aż dziwne. Bardzo dziękuje. A ma ktoś jeszcze możliwość zrobienia zdjęcia podglądowego z jednej i z drugiej strony? :D
Ułatwiło by mi to życie.

10. vmario napisał(a):
02 05 2009, 21:53:21

Fajne te dzisiejsze zabawki dla elektroników. Za mojej młodości to o takich cudeńkach tylko można było pomarzyć ;)

Ale teraz sam korzystam z dobrodziejstw zestawów ewaluacyjnych, a konkretnie z MMnet104, wypożyczonego od jednego z wykładowców na uczelni.

Na pokładzie ATmega128 + USB z FTDI + kontroler warstwy fizycznej Ethernetu i jeszcze parę innych rzeczy, z których nie korzystam. Do tego OpenSource’owy system operacyjny Nut/OS i w jedno popołudnie można postawić serwerek HTTP na PCB wielkości Arduino :)

11. sprae napisał(a):
03 05 2009, 20:10:53

TBi: http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardDuemilanove
Tu masz schemat jak już wiesz http://arduino.cc/en/uploads/Main/arduino-duemilanove-schematic.pdf
Oraz projekt płytki e formacie eagle http://arduino.cc/en/uploads/Main/arduino-duemilanove-reference-design.zip
Chyba, że wolisz taką wersje http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMega

Nital: powidzenia na nowej drodze życia. Czekam na kolejne doświadczenia ;-)

12. TBi napisał(a):
03 05 2009, 20:18:55

Jeśli to jest udostępnione do eagla, to mnie dziwi po co to ludzie kupują a nie robią sami. To nie są nawet początkujący elektronicy :( tylko cajmerzy, jak to określa mój nauczyciel od pracowni, uczni co mają dwie lewe ręce.

13. groszek napisał(a):
03 05 2009, 20:26:45

Mnie na przykład nie interesuje elektronika tylko programowanie tego cudeńka, nawet nie mam w domu lutownicy :P (nie mówiąc o drukowaniu własnych płytek.. to już w ogóle czarna magia)
A tak – czysta płytka (z dziurkami ;)), kilka kabelków i mogę pisać sterownik, czyli dla mnie najciekawsza część.

14. nital napisał(a):
03 05 2009, 20:27:42

@TBi
Ciebie dziwi.
Są jednak ludzie (i jest ich całkiem sporo, o dziwo) którzy wolą zacząć naukę języków programowania od Pythona, a nie od assemblera.
Tak samo nie każdy swój pierwszy kontakt z elektroniką chce zaczynać od babrania się ze schematem mikrokontrolera i lutownicą. Są ludzie (np. ja), którzy wolą połączyć gotowy, łatwy w zaprogramowaniu mikrokontroler (Arduino) kilkoma kabelkami z płytką prototypową i obserwować, jak świeci. A dopiero potem ew. schodzić w ‘języki niższego poziomu’, czyli wspomnianą lutownicę.

15. TBi napisał(a):
03 05 2009, 20:35:03

Tak, to ja się nie dziwie, sam zacząłem naukę od C++ a dopiero myślę o asemblerze.
Chodzi o to, że to są podstawy, jak można w przyszłości zacząć coś projektować jak nawet nie chce się poświecić czasu na analizę banalnego układu? :]
Po za tym tam nie ma żadnej filozofii bo eagle odwala brudną robotę za nas, a jednak lutowanie to też sztuka i uczy myślenia ;] No i najważniejsze WYCHODZI TANIEJ ;]

16. nital napisał(a):
03 05 2009, 20:59:08

Uważaj, co nazywasz banalnym – programowania z Arduino mogę nauczyć nawet chłopaka z gimnazjum po prawie Ohma, byleby znał podstawy C. Zrozumienie idei spadku napięcia na diodach, potencjometrach jest zupełnie wystarczająca, żeby zbudować już coś, „co fajnie mryga”.
Tymczasem analiza tego „banalnego” układu zawiera w sobie sporo babrania się w oznaczeniach, układach itd. które nie każdego musi interesować. Weźmy np. FT232RL, który jest montowany jako SMD (co to jest SMD i że się to tak nazywa, dowiedziałem się wczoraj, nawiasem mówiąc). Na pewno SMT nie jest czymś banalnym, a na razie nie wiem, jaki jest odpowiednik tego elementu w montażu przewlekanym. Swoją drogą, może ktoś wie – istnieje jakaś konwencja nazewnictwa tych samych elementów w różnych rodzajach montażu?

PS na silniczki w klockach LEGO Technics też narzekałeś, że łatwo zbudować i wyjdzie taniej zrobić samemu? ;)

17. TBi napisał(a):
03 05 2009, 21:04:32

Heheheh no spoko… to na prawdę kwestia sporna i mógłbym się wykłócać w nieskończoność ;p
A jeszcze nawiążę końcowo do prawa ohma… okazuje się w praktyce, że nawet 2-3 klasy technikum elektronicznego maja z nim problemy, ciekawe co? ;] Brutalne ale prawdziwe, ja już nie wiem czy to takie trudne, że R=U/I ;p czy ludzie są tacy głupi.
Pz ;]

18. sprae napisał(a):
04 05 2009, 03:06:42

TBi: Jak już wielokrotnie wspominałem za pieniądze kupuje się czas. Co do prawa Ohma to nie zawsze wina uczniów, ale czasem systemu, który straszy tych biedaków jakoby otrzymywali wiedzę nie dla zwykłego śmiertelnika (podczas mojego studenckiego epizodu czasem prowadziłem korki i wiem trochę o szczęściu ludzi, którzy nagle zrozumieli, że to takie proste).
Rozumiem, że kompotów sam nie robisz? Zapewne pół świniaka też jest tańsze niż osobne fragmenty w sklepie. Jacy ci ludzie głupi. Rolnik na zaprzyjaźnionej wsi mówi na takich „miastowi”.
Nie wiem po co się śmiać z kogoś, kto zapłacił za swój czas i miał lepszy start. Zamiast się śmiać otwórz produkcję TBiUino, albo jakiś fantastycznych sheldów i zarabiaj na nas (oczywiście współpracując z nettigo ;))
Handel zawsze łączył ludzi i tworzył do nich szacunek. Zapewne więcej Ciebie to nauczy niż lutowanie.

Nital: W poprzednich wersjach jeszcze tych z portem COM można użyć układu MAX232, który jest także w wersji DIP.
Ale kto dziś ma COM w komputerze?
Dobranoc ;-)

19. sprae napisał(a):
04 05 2009, 03:22:22

Jeszcze jedno. Arduino to projekt otwarty. To platforma tak jak Linux, PHP, czy Python dzięki której masz gotowy start. Masz narzędzie, które ułatwia otworzyć Twoją kreatywność i działać. Tak samo robiąc strony www nie musisz martwić się protokołami, sockami i alokacją pamięci. Po prostu masz narzędzie i tworzysz. Wszystko zależy od Ciebie. Nikt nie jest gorszy tylko dlatego, że nie używał C++ i nigdy w życiu nie napisał kompilatora.

20. Online Strompreise vergleichen napisał(a):
25 06 2012, 08:38:53

I visited many sites however the audio feature for audio songs
existing at this site is genuinely superb.

21. Günstige Heizölpreise vergleichen napisał(a):
15 07 2012, 20:24:48

Awesome! Its truly amazing article, I have got much clear idea about from this
article.

22. custom outdoor furniture napisał(a):
22 02 2013, 06:59:45

Good day! This is kind of off topic but I need some advice
from an established blog. Is it hard to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Thank you

23. meta search napisał(a):
22 02 2013, 15:45:34

We stumbled over here by a different website and thought I might check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page again.

24. Larry napisał(a):
22 02 2013, 15:51:03

Hi everybody, here every person is sharing these experience, thus
it's fastidious to read this blog, and I used to pay a visit this blog all the time.

25. http://brainetics.livejournal.com napisał(a):
08 03 2013, 06:14:07

Keep on working, great job!

26. 5linx review napisał(a):
04 04 2013, 22:19:25

I was curious if you ever thought of changing the page layout of your blog?

Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?

27. job napisał(a):
30 04 2013, 10:02:54

พบกับตำแหน่งงานน่าสนใจ รายได้ดี
ที่ HTTP://WWW.JOBCHANNEL.IN.TH
บริษัทชั้นนำมากมายกำลังรอคุณอยู่!
!
สำหรับบริษัทประกาศหาคนฟรี ถึง 31 พฤศภาคม 2556

28. Jamel napisał(a):
28 05 2013, 06:57:06

Soon people will certainly acquire the fleshlight discount codes, you could use
them to acquire just about anything you prefer, relying on the
shop's policy. As you can easily view, there are actually many excellent things that you will certainly be let in on when you are going to lastly receive your practical this special sort of coupons for fleshlight

29. rainbowriches napisał(a):
16 06 2013, 16:34:22

I could not refrain from commenting. Perfectly
written!

30. pokies online napisał(a):
16 06 2013, 16:39:46

Why people still use to read news papers when in this technological world all is existing on web?

31. reel king napisał(a):
03 07 2013, 00:45:34

I'm really enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which
makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often.
Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!

32. hultquist jewellery website napisał(a):
13 07 2013, 00:56:44

Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply spectacular and
i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

33. Geil.Sexdatingpark.nl napisał(a):
20 07 2013, 11:58:46

wat is de beste sex dating site seksdate adult nederland gratis
seks chat

34. Ella napisał(a):
09 08 2013, 15:37:09

This partly what drives up league of legends downloads.

"Street Fighter IV" is becoming an outstanding choice for online
games that go one-on-one. Now, for Karthus's Q move he has lay waste which are bombs that are placed wherever the cursor is placed.

35. Cell Mobile Spy napisał(a):
15 08 2013, 07:44:18

It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this fantastic blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed
to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group.
Talk soon!

36. Author's external home page... napisał(a):
04 09 2013, 12:04:50

The customer can pick any desired product from the
site just with a click. In addition, people can participate in the very famous
Elephant March at Thrissur during the months of April to May.
There are a wide variety of goods and services you
can buy online today, but what many people don't know is that
you don't have to pay the listed price. These deals and
offers range discounts on bus and railway tickets, cab and car
booking service, buy one domestic air ticket and get two tickets
free so on and so forth.

37. share coupon codes napisał(a):
05 09 2013, 08:54:03

Convenience is an additional pertinent take into account a money transfer service.
The Republic had a lot of trading partners, and being a result required a method
of currency and coinage. Finding a part-time job is a great way of earning money.

38. clash of clans cheats napisał(a):
06 09 2013, 00:45:48

riskers  riskier  riskily  risking  risotto  rissole  ristras  risuses.

oldness  oldster  oldwife  oleates  olefine  olefins  oleines  olestra.
overwind overwise overword overwore overwork overworn overzeal ovicidal.

39. Discount Coupons napisał(a):
26 09 2013, 18:15:47

Make sure to check where the bulk of your traffic is coming from.
Big businesses from various corners of the world have started recognizing the endless possibilities of cross-platform
marketing by developing their very own mobile apps. Get everything for your needs: Just like any lifestyle
shopping portal, online deal sites offer ample things to shop for.
Given that there are over three million people of Indian origin in the US I use the term desi to talk about people from the South-Asian region - in
the US and Canada, most with quintessentially ethnic tastes when it comes to
food, it is a market waiting to be tapped and served.

40. free xbox live codes napisał(a):
28 09 2013, 15:21:08

You also need a gold membership to play with other users.

Joining the contest needs a person to have a downloaded gamerpic.

The XBox Live is often defined as digital media delivery an
internet-based gaming which was built and managed by Microsoft
Corporation.

41. you will certainly locate hundreds of th napisał(a):
01 10 2013, 17:48:05

great put up, very informative. I'm wondering why the other experts of this
sector don't notice this. You should continue your writing.

I'm sure, you have a huge readers' base already!

42. Karina napisał(a):
03 10 2013, 12:31:12

Gavin is also a leading associate for the brand new global skill games business, u - Vme.
Moving away from being a single player activity, online gaming today is a burgeoning
community and is a means of social interaction in itself.
From the internet, we could find many Virtual Worlds for
kids that need parents.

43. Psn Code Geernator Download napisał(a):
04 10 2013, 06:54:05

It will eventually enable you to definitely download games, packages, music, online videos and much way more without
charge on the PSN store monthly as per our conditions.
" Apparently, the working code name for the next Play - Station console is Orbis, a Latin word which means circle or orbit. Centralized control means an end to surges and spikes, and a bank of UPS devices means Ethernet power is maintained even when grid power goes down.

44. campervanhiredeals.com napisał(a):
22 10 2013, 14:54:15

Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community
in the same niche. Your blog provided us useful information to work
on. You have done a outstanding job!

45. freepayinfo napisał(a):
27 10 2013, 11:01:35

Evaluation of investment attractiveness of the
industrial enterprise freepayinfo

Expertise to issues collaboration. Proper drawing economic evaluation company.
Consulting, which is our invited us nice value. Ensuring Giving vysokokachesvennyh services in manufacturing, control and
audit Banking tips consultations, deposits, loans lending, deposits depositories.
Allow problems and provide credit. Loans for
housing, car, Trade evaluate issues acquiring loan. Serving Your Business latest consulting.

Solution issues field. Business Consulting great level. We promote orient correctly establish Control
state-owned company. FreePayInfo.ru business Disclaimer of first hands.

Advice for European cooperation. We solve problems and
offer free advice on credit. Non-profit organizations for the provision of
commercial services. Address issues in the banking sector.
Managing your workforce. FreePayInfo.ru business information first-hand.

46. bestbookmarkdirectory.com napisał(a):
28 10 2013, 16:42:33

A person essentially lend a hand to make critically posts I might state.
That is the first time I frequented your web page and thus far?
I amazed with the research you made to make this actual publish extraordinary.

Wonderful job!

47. Zora napisał(a):
30 10 2013, 02:17:14

Hello there, You've done an excellent job. I'll certainly digg it and personally suggest
to my friends. I'm confident they will be benefited from this site.

48. Look At This napisał(a):
23 11 2013, 02:07:11

Thanks with regard to offering such very good written content.

49. www.liceomedi.org napisał(a):
20 01 2014, 15:19:30

This piece of writing will help the internet users for
building up new webpage or even a blog from start to end.

50. หางาน napisał(a):
26 01 2014, 10:42:16

Thanks for finally writing about >Arduino - pierwsze starcie - nital.jogger.pl <Liked it!

51. mortgage refinance tips tricks napisał(a):
09 02 2014, 01:55:10

You need to be a part of a contest for one of the most useful sites on the
net. I most certainly will recommend this website!

52. Clash of Clans hack napisał(a):
15 02 2014, 13:16:22

If some one wants to be updated with hottest technologies after that he must
be pay a quick visit this web site and be up to date every day.

53. Is California Psychics Legit? napisał(a):
22 02 2014, 21:21:18

One particular a lot more essential aspect is that if you
are a mature man or woman, vacation insurance
policies supposed for pensioners is a little something you ought to definitely
believe about. The experienced you are, the tougher at chance you may be for creating anything destructive transpire to you while overseas.
If you are not coated by various detailed insurance policies coverage,
you could have a few severe issues. Thanks for speaking about your hints on this website site.

54. removal companies napisał(a):
26 02 2014, 19:09:42

I am not sure where you are getting your info, but great topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for fantastic info I was looking for this
info for my mission.

55. เดรสสวย napisał(a):
17 03 2014, 21:41:54

If you're middle-aged or elderly, you can still boast your figure with a summer dress.
The baby boomer generation, consisting of individuals born between
1946 and 1964, are now between 48 and 66 years old.
When it comes to clutches, there are many different choices
of designs, colors and patterns from a popular
list of clutches, therefore you can choose cheap and best as well as
fashionable accessory especially for women.

56. aquaponic garden napisał(a):
21 03 2014, 23:16:32

By doing all of your due diligence when generating choices on your aquaponics system, you are
going to avoid making costly mistakes. In fact, everyone will discover this activity enjoyable and rewarding.
Many rookies will build their tanks, purchase their fish,
and plant their seeds all inside the same day or weekend.

57. Mp3utube.com napisał(a):
29 03 2014, 11:14:08

Excellent post. Keep writing such kind of info on your blog.
Im really impressed by your site.
Hey there, You've done an incredible job. I'll certainly
digg it and in my opinion suggest to my friends. I'm sure they'll be
benefited from this site.

58. clash of clans hack no download no surve napisał(a):
07 04 2014, 00:15:14

Clash of Clans Hack, Cheats and Tips - Free Gems and Gold -
Android and i - OS. Initially download it from the connection underneath.
You won't will need to spend any longer revenue on the game Fortunately.

59. tata napisał(a):
14 04 2014, 06:22:52

Right now it looks like BlogEngine is the best blogging platform out
there right now. (from what I've read) Is that what you are using
on your blog?

60. pozycjonowanie stron www poznań napisał(a):
14 04 2014, 09:59:14

It's an awesome paragraph in favor of all the internet viewers; they will obtain advantage from it I am sure.

Dodaj komentarz: