Zainspirowany wyczynami Sprae postanowiłem zaopatrzyć się w swoje własne Arduino (tu jest filmik dość dobrze opisujący, co to jest i z czym to się je) i rozpocząć w końcu swoją przygodę z elektroniką. Rozentuzjazmowany, zaraz po przeczytaniu poradnika o przekształcaniu Arduino w kartę graficzną, złożyłem zamówienie w sklepie Nettigo.pl. (Skorzystałem przy tym z tajnego hasła rabatowego dla pierwszych 100 klientów, które w tym artykule było podane - pewnie zresztą jest nadal aktualne)

Właściciel sklepu chyba zrozumiał mój zapał i zniecierpliwienie, bo na przesyłkę nie naczekałem się zbytnio - w piątek zamówienie, a w poniedziałek wieczorem trzymałem już paczkę w swoich łapkach. Tak więc szczerze polecam Nettigo.pl wszystkim, których nie odstrasza cena i którzy mają ochotę się w coś takiego pobawić. A co z tymi, których cena jednak odstrasza? Cóż, dzięki wolności Arduino każdy, kto ma odrobinę wprawy z lutownicą może sobie je poskładać i zmieścić się z kosztami koło 60-70 zł. Ta cena to tylko szacunki, ale pewnie niedługo będę mógł je zweryfikować empirycznie - jeden z moich znajomych właśnie stwierdził, że 145 PLN to drożyzna i zbudujemy mu Arduino od zera. Na pewno nie omieszkam opisać na blogu, co z tego wyniknie. ;)

Właśnie, a propos blogów. Arduino to też pomocna społeczność, poradniki, ludzie, ich pasja i zdolność do zarażania ją. Niestety, jak na razie w porównaniu z innymi krajami polska społeczność jest raczej dość niewielka - ale tego, co było, wystarczyło, żeby od poniedziałku moja wiedza o praktycznej stronie elektroniki wzrastała niemalże wykładniczo. Kilka najprzydatniejszych linków (poza arduino.cc), jakie znalazłem, to:

  • Starter kit, zbiór poradników i przegląd sieci pod kątem ciekawych projektów z Arduino
  • Blog Sprae, seria poradników, które dotyczą coraz ciekawszych rzeczy - strach pomyśleć, co będzie po generowaniu obrazu :)
  • archiwa EdW, podstawy elektroniki opisane w bardzo przyjazny sposób - może nie dotyczy to bezpośrednio Arduino, ale jest baardzo przydatne
  • Arduino tutorial (en), kurs podstaw C, Arduino i elektroniki w (jak na razie) 5 obszernych lekcjach
  • Freeduino (en), wielki zbiór linków do różnorakich tutoriali rozsianych po sieci

Czując na sobie obowiązek odwdzięczenia się społeczności za tę całą pomoc, jaką otrzymuję, postanowiłem napisać trochę własnych poradników o Arduino. Zacznę od bardzo prostych rzeczy, bo na razie sam jestem na takim poziomie - co nie znaczy, że nieciekawych. Jednak nie będzie to "od zera", w każdym poradniku będę zakładał znajomość języka C, a przynajmniej jego podstaw. Całkiem dobry kurs tego języka można znaleźć na Wikibooks.
Do napisania!
PS Z ostatniej chwili: zauważyłem, że na nettigo.pl nastąpiła promocja - Arduino Duemilanove (czyli to najnowsze) można dostać tam już za 122 zł. Ajj, dlaczego nie zrobiono jej tydzień wcześniej ;)

Komentarze do wpisu "Arduino - pierwsze starcie":

1. groszek napisał(a):
02 05 2009, 11:26:10

http://www.freeduino.org/ – jeszcze tu zobacz, jeśli nie znasz – baaardzo dużo tutoriali/przykładów :)

2. nital napisał(a):
02 05 2009, 11:55:09

@groszek
Dzięki! Dodałem :)

3. mrk napisał(a):
02 05 2009, 13:54:48

Popatrzyłem sobie na to co robi sprae i ograrnęła mnie nostalgia… Chyba odkurzę swój projekt na AVR – http://code.google.com/p/opencryptotoken/ :)

4. Zaargh napisał(a):
02 05 2009, 19:16:06

No pięknie, gratuluję zakupu ;) Sam byłem tym zainteresowany, ale cena póki co to odstraszała ;)

5. groszek napisał(a):
02 05 2009, 19:17:30

Cena? No wiesz? Przecież aż tak drogie to nie jest…
A ja kupiłem klona arduino – anduino – który jest w 100% kompatybilny, ale ma na płytce kilka przycisków, diód, czujnik temperatury, odbiornik IR i pare innych bajerów, gotowych do programowania :)
Czekam aż kochana poczta polska dostarczy…

6. Zaargh napisał(a):
02 05 2009, 19:25:19

Hmmm… no wiem, że niby 100-150 złotych to nie tak dużo, ale jak na moje obecne warunki finansowe to cena nieco przytłaczająca… Ale poczekamy-zobaczymy, niech tylko nadejdą lepsze czasy (albo wygrana w totolotka) :]

7. TBi napisał(a):
02 05 2009, 20:57:33

Hmmm… a ma ktoś schemat ideowy Arduino?
Bym sobie go zrobił w jedną noc ;] mogą być też dobre zdjęcia płytki, najlepiej robione lustrzanką, resztę sam sobie bym poradził.
Wole skopiować niż kupować, większa zabawi i przyjemność :D

8. groszek napisał(a):
02 05 2009, 20:59:55

Masz wszystko na oficjalnej stronie arduino.cc, zakładka hardware, np. http://arduino.cc/en/uploads/Main/arduino-duemilanove-schematic.pdf

9. TBi napisał(a):
02 05 2009, 21:02:54

Oo no proszę, nie zauważyłem tego jak ją przeglądałem O.o aż dziwne. Bardzo dziękuje. A ma ktoś jeszcze możliwość zrobienia zdjęcia podglądowego z jednej i z drugiej strony? :D
Ułatwiło by mi to życie.

10. vmario napisał(a):
02 05 2009, 21:53:21

Fajne te dzisiejsze zabawki dla elektroników. Za mojej młodości to o takich cudeńkach tylko można było pomarzyć ;)

Ale teraz sam korzystam z dobrodziejstw zestawów ewaluacyjnych, a konkretnie z MMnet104, wypożyczonego od jednego z wykładowców na uczelni.

Na pokładzie ATmega128 + USB z FTDI + kontroler warstwy fizycznej Ethernetu i jeszcze parę innych rzeczy, z których nie korzystam. Do tego OpenSource’owy system operacyjny Nut/OS i w jedno popołudnie można postawić serwerek HTTP na PCB wielkości Arduino :)

11. sprae napisał(a):
03 05 2009, 20:10:53

TBi: http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardDuemilanove
Tu masz schemat jak już wiesz http://arduino.cc/en/uploads/Main/arduino-duemilanove-schematic.pdf
Oraz projekt płytki e formacie eagle http://arduino.cc/en/uploads/Main/arduino-duemilanove-reference-design.zip
Chyba, że wolisz taką wersje http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMega

Nital: powidzenia na nowej drodze życia. Czekam na kolejne doświadczenia ;-)

12. TBi napisał(a):
03 05 2009, 20:18:55

Jeśli to jest udostępnione do eagla, to mnie dziwi po co to ludzie kupują a nie robią sami. To nie są nawet początkujący elektronicy :( tylko cajmerzy, jak to określa mój nauczyciel od pracowni, uczni co mają dwie lewe ręce.

13. groszek napisał(a):
03 05 2009, 20:26:45

Mnie na przykład nie interesuje elektronika tylko programowanie tego cudeńka, nawet nie mam w domu lutownicy :P (nie mówiąc o drukowaniu własnych płytek.. to już w ogóle czarna magia)
A tak – czysta płytka (z dziurkami ;)), kilka kabelków i mogę pisać sterownik, czyli dla mnie najciekawsza część.

14. nital napisał(a):
03 05 2009, 20:27:42

@TBi
Ciebie dziwi.
Są jednak ludzie (i jest ich całkiem sporo, o dziwo) którzy wolą zacząć naukę języków programowania od Pythona, a nie od assemblera.
Tak samo nie każdy swój pierwszy kontakt z elektroniką chce zaczynać od babrania się ze schematem mikrokontrolera i lutownicą. Są ludzie (np. ja), którzy wolą połączyć gotowy, łatwy w zaprogramowaniu mikrokontroler (Arduino) kilkoma kabelkami z płytką prototypową i obserwować, jak świeci. A dopiero potem ew. schodzić w ‘języki niższego poziomu’, czyli wspomnianą lutownicę.

15. TBi napisał(a):
03 05 2009, 20:35:03

Tak, to ja się nie dziwie, sam zacząłem naukę od C++ a dopiero myślę o asemblerze.
Chodzi o to, że to są podstawy, jak można w przyszłości zacząć coś projektować jak nawet nie chce się poświecić czasu na analizę banalnego układu? :]
Po za tym tam nie ma żadnej filozofii bo eagle odwala brudną robotę za nas, a jednak lutowanie to też sztuka i uczy myślenia ;] No i najważniejsze WYCHODZI TANIEJ ;]

16. nital napisał(a):
03 05 2009, 20:59:08

Uważaj, co nazywasz banalnym – programowania z Arduino mogę nauczyć nawet chłopaka z gimnazjum po prawie Ohma, byleby znał podstawy C. Zrozumienie idei spadku napięcia na diodach, potencjometrach jest zupełnie wystarczająca, żeby zbudować już coś, „co fajnie mryga”.
Tymczasem analiza tego „banalnego” układu zawiera w sobie sporo babrania się w oznaczeniach, układach itd. które nie każdego musi interesować. Weźmy np. FT232RL, który jest montowany jako SMD (co to jest SMD i że się to tak nazywa, dowiedziałem się wczoraj, nawiasem mówiąc). Na pewno SMT nie jest czymś banalnym, a na razie nie wiem, jaki jest odpowiednik tego elementu w montażu przewlekanym. Swoją drogą, może ktoś wie – istnieje jakaś konwencja nazewnictwa tych samych elementów w różnych rodzajach montażu?

PS na silniczki w klockach LEGO Technics też narzekałeś, że łatwo zbudować i wyjdzie taniej zrobić samemu? ;)

17. TBi napisał(a):
03 05 2009, 21:04:32

Heheheh no spoko… to na prawdę kwestia sporna i mógłbym się wykłócać w nieskończoność ;p
A jeszcze nawiążę końcowo do prawa ohma… okazuje się w praktyce, że nawet 2-3 klasy technikum elektronicznego maja z nim problemy, ciekawe co? ;] Brutalne ale prawdziwe, ja już nie wiem czy to takie trudne, że R=U/I ;p czy ludzie są tacy głupi.
Pz ;]

18. sprae napisał(a):
04 05 2009, 03:06:42

TBi: Jak już wielokrotnie wspominałem za pieniądze kupuje się czas. Co do prawa Ohma to nie zawsze wina uczniów, ale czasem systemu, który straszy tych biedaków jakoby otrzymywali wiedzę nie dla zwykłego śmiertelnika (podczas mojego studenckiego epizodu czasem prowadziłem korki i wiem trochę o szczęściu ludzi, którzy nagle zrozumieli, że to takie proste).
Rozumiem, że kompotów sam nie robisz? Zapewne pół świniaka też jest tańsze niż osobne fragmenty w sklepie. Jacy ci ludzie głupi. Rolnik na zaprzyjaźnionej wsi mówi na takich „miastowi”.
Nie wiem po co się śmiać z kogoś, kto zapłacił za swój czas i miał lepszy start. Zamiast się śmiać otwórz produkcję TBiUino, albo jakiś fantastycznych sheldów i zarabiaj na nas (oczywiście współpracując z nettigo ;))
Handel zawsze łączył ludzi i tworzył do nich szacunek. Zapewne więcej Ciebie to nauczy niż lutowanie.

Nital: W poprzednich wersjach jeszcze tych z portem COM można użyć układu MAX232, który jest także w wersji DIP.
Ale kto dziś ma COM w komputerze?
Dobranoc ;-)

19. sprae napisał(a):
04 05 2009, 03:22:22

Jeszcze jedno. Arduino to projekt otwarty. To platforma tak jak Linux, PHP, czy Python dzięki której masz gotowy start. Masz narzędzie, które ułatwia otworzyć Twoją kreatywność i działać. Tak samo robiąc strony www nie musisz martwić się protokołami, sockami i alokacją pamięci. Po prostu masz narzędzie i tworzysz. Wszystko zależy od Ciebie. Nikt nie jest gorszy tylko dlatego, że nie używał C++ i nigdy w życiu nie napisał kompilatora.

20. Online Strompreise vergleichen napisał(a):
25 06 2012, 08:38:53

I visited many sites however the audio feature for audio songs
existing at this site is genuinely superb.

21. Günstige Heizölpreise vergleichen napisał(a):
15 07 2012, 20:24:48

Awesome! Its truly amazing article, I have got much clear idea about from this
article.

22. custom outdoor furniture napisał(a):
22 02 2013, 06:59:45

Good day! This is kind of off topic but I need some advice
from an established blog. Is it hard to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Thank you

23. meta search napisał(a):
22 02 2013, 15:45:34

We stumbled over here by a different website and thought I might check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page again.

24. Larry napisał(a):
22 02 2013, 15:51:03

Hi everybody, here every person is sharing these experience, thus
it's fastidious to read this blog, and I used to pay a visit this blog all the time.

25. http://brainetics.livejournal.com napisał(a):
08 03 2013, 06:14:07

Keep on working, great job!

26. 5linx review napisał(a):
04 04 2013, 22:19:25

I was curious if you ever thought of changing the page layout of your blog?

Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?

27. job napisał(a):
30 04 2013, 10:02:54

พบกับตำแหน่งงานน่าสนใจ รายได้ดี
ที่ HTTP://WWW.JOBCHANNEL.IN.TH
บริษัทชั้นนำมากมายกำลังรอคุณอยู่!
!
สำหรับบริษัทประกาศหาคนฟรี ถึง 31 พฤศภาคม 2556

28. Jamel napisał(a):
28 05 2013, 06:57:06

Soon people will certainly acquire the fleshlight discount codes, you could use
them to acquire just about anything you prefer, relying on the
shop's policy. As you can easily view, there are actually many excellent things that you will certainly be let in on when you are going to lastly receive your practical this special sort of coupons for fleshlight

29. rainbowriches napisał(a):
16 06 2013, 16:34:22

I could not refrain from commenting. Perfectly
written!

30. pokies online napisał(a):
16 06 2013, 16:39:46

Why people still use to read news papers when in this technological world all is existing on web?

31. reel king napisał(a):
03 07 2013, 00:45:34

I'm really enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which
makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often.
Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!

32. hultquist jewellery website napisał(a):
13 07 2013, 00:56:44

Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply spectacular and
i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

33. Geil.Sexdatingpark.nl napisał(a):
20 07 2013, 11:58:46

wat is de beste sex dating site seksdate adult nederland gratis
seks chat

34. Ella napisał(a):
09 08 2013, 15:37:09

This partly what drives up league of legends downloads.

"Street Fighter IV" is becoming an outstanding choice for online
games that go one-on-one. Now, for Karthus's Q move he has lay waste which are bombs that are placed wherever the cursor is placed.

35. Cell Mobile Spy napisał(a):
15 08 2013, 07:44:18

It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this fantastic blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed
to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group.
Talk soon!

36. Author's external home page... napisał(a):
04 09 2013, 12:04:50

The customer can pick any desired product from the
site just with a click. In addition, people can participate in the very famous
Elephant March at Thrissur during the months of April to May.
There are a wide variety of goods and services you
can buy online today, but what many people don't know is that
you don't have to pay the listed price. These deals and
offers range discounts on bus and railway tickets, cab and car
booking service, buy one domestic air ticket and get two tickets
free so on and so forth.

37. share coupon codes napisał(a):
05 09 2013, 08:54:03

Convenience is an additional pertinent take into account a money transfer service.
The Republic had a lot of trading partners, and being a result required a method
of currency and coinage. Finding a part-time job is a great way of earning money.

38. clash of clans cheats napisał(a):
06 09 2013, 00:45:48

riskers  riskier  riskily  risking  risotto  rissole  ristras  risuses.

oldness  oldster  oldwife  oleates  olefine  olefins  oleines  olestra.
overwind overwise overword overwore overwork overworn overzeal ovicidal.

39. Discount Coupons napisał(a):
26 09 2013, 18:15:47

Make sure to check where the bulk of your traffic is coming from.
Big businesses from various corners of the world have started recognizing the endless possibilities of cross-platform
marketing by developing their very own mobile apps. Get everything for your needs: Just like any lifestyle
shopping portal, online deal sites offer ample things to shop for.
Given that there are over three million people of Indian origin in the US I use the term desi to talk about people from the South-Asian region - in
the US and Canada, most with quintessentially ethnic tastes when it comes to
food, it is a market waiting to be tapped and served.

40. free xbox live codes napisał(a):
28 09 2013, 15:21:08

You also need a gold membership to play with other users.

Joining the contest needs a person to have a downloaded gamerpic.

The XBox Live is often defined as digital media delivery an
internet-based gaming which was built and managed by Microsoft
Corporation.

41. you will certainly locate hundreds of th napisał(a):
01 10 2013, 17:48:05

great put up, very informative. I'm wondering why the other experts of this
sector don't notice this. You should continue your writing.

I'm sure, you have a huge readers' base already!

42. Karina napisał(a):
03 10 2013, 12:31:12

Gavin is also a leading associate for the brand new global skill games business, u - Vme.
Moving away from being a single player activity, online gaming today is a burgeoning
community and is a means of social interaction in itself.
From the internet, we could find many Virtual Worlds for
kids that need parents.

43. Psn Code Geernator Download napisał(a):
04 10 2013, 06:54:05

It will eventually enable you to definitely download games, packages, music, online videos and much way more without
charge on the PSN store monthly as per our conditions.
" Apparently, the working code name for the next Play - Station console is Orbis, a Latin word which means circle or orbit. Centralized control means an end to surges and spikes, and a bank of UPS devices means Ethernet power is maintained even when grid power goes down.

44. campervanhiredeals.com napisał(a):
22 10 2013, 14:54:15

Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community
in the same niche. Your blog provided us useful information to work
on. You have done a outstanding job!

45. freepayinfo napisał(a):
27 10 2013, 11:01:35

Evaluation of investment attractiveness of the
industrial enterprise freepayinfo

Expertise to issues collaboration. Proper drawing economic evaluation company.
Consulting, which is our invited us nice value. Ensuring Giving vysokokachesvennyh services in manufacturing, control and
audit Banking tips consultations, deposits, loans lending, deposits depositories.
Allow problems and provide credit. Loans for
housing, car, Trade evaluate issues acquiring loan. Serving Your Business latest consulting.

Solution issues field. Business Consulting great level. We promote orient correctly establish Control
state-owned company. FreePayInfo.ru business Disclaimer of first hands.

Advice for European cooperation. We solve problems and
offer free advice on credit. Non-profit organizations for the provision of
commercial services. Address issues in the banking sector.
Managing your workforce. FreePayInfo.ru business information first-hand.

46. bestbookmarkdirectory.com napisał(a):
28 10 2013, 16:42:33

A person essentially lend a hand to make critically posts I might state.
That is the first time I frequented your web page and thus far?
I amazed with the research you made to make this actual publish extraordinary.

Wonderful job!

47. Zora napisał(a):
30 10 2013, 02:17:14

Hello there, You've done an excellent job. I'll certainly digg it and personally suggest
to my friends. I'm confident they will be benefited from this site.

48. Look At This napisał(a):
23 11 2013, 02:07:11

Thanks with regard to offering such very good written content.

49. www.liceomedi.org napisał(a):
20 01 2014, 15:19:30

This piece of writing will help the internet users for
building up new webpage or even a blog from start to end.

50. หางาน napisał(a):
26 01 2014, 10:42:16

Thanks for finally writing about >Arduino - pierwsze starcie - nital.jogger.pl <Liked it!

51. mortgage refinance tips tricks napisał(a):
09 02 2014, 01:55:10

You need to be a part of a contest for one of the most useful sites on the
net. I most certainly will recommend this website!

52. Clash of Clans hack napisał(a):
15 02 2014, 13:16:22

If some one wants to be updated with hottest technologies after that he must
be pay a quick visit this web site and be up to date every day.

53. Is California Psychics Legit? napisał(a):
22 02 2014, 21:21:18

One particular a lot more essential aspect is that if you
are a mature man or woman, vacation insurance
policies supposed for pensioners is a little something you ought to definitely
believe about. The experienced you are, the tougher at chance you may be for creating anything destructive transpire to you while overseas.
If you are not coated by various detailed insurance policies coverage,
you could have a few severe issues. Thanks for speaking about your hints on this website site.

54. removal companies napisał(a):
26 02 2014, 19:09:42

I am not sure where you are getting your info, but great topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for fantastic info I was looking for this
info for my mission.

55. เดรสสวย napisał(a):
17 03 2014, 21:41:54

If you're middle-aged or elderly, you can still boast your figure with a summer dress.
The baby boomer generation, consisting of individuals born between
1946 and 1964, are now between 48 and 66 years old.
When it comes to clutches, there are many different choices
of designs, colors and patterns from a popular
list of clutches, therefore you can choose cheap and best as well as
fashionable accessory especially for women.

56. aquaponic garden napisał(a):
21 03 2014, 23:16:32

By doing all of your due diligence when generating choices on your aquaponics system, you are
going to avoid making costly mistakes. In fact, everyone will discover this activity enjoyable and rewarding.
Many rookies will build their tanks, purchase their fish,
and plant their seeds all inside the same day or weekend.

57. Mp3utube.com napisał(a):
29 03 2014, 11:14:08

Excellent post. Keep writing such kind of info on your blog.
Im really impressed by your site.
Hey there, You've done an incredible job. I'll certainly
digg it and in my opinion suggest to my friends. I'm sure they'll be
benefited from this site.

58. clash of clans hack no download no surve napisał(a):
07 04 2014, 00:15:14

Clash of Clans Hack, Cheats and Tips - Free Gems and Gold -
Android and i - OS. Initially download it from the connection underneath.
You won't will need to spend any longer revenue on the game Fortunately.

59. tata napisał(a):
14 04 2014, 06:22:52

Right now it looks like BlogEngine is the best blogging platform out
there right now. (from what I've read) Is that what you are using
on your blog?

60. pozycjonowanie stron www poznań napisał(a):
14 04 2014, 09:59:14

It's an awesome paragraph in favor of all the internet viewers; they will obtain advantage from it I am sure.

61. get a job napisał(a):
27 04 2014, 19:13:56

Superb website you have here but I was curious if you knew
of any forums that cover the same topics talked about here?
I'd really love to be a part of online community where I can get
comments from other knowledgeable people that share the same interest.
If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

62. lekkerstesexdate.nl napisał(a):
30 04 2014, 10:31:51

En heel belangrijk: zorg ddat je de persoon minder leu vindt
dan moet je sexdate dit niet wipt annuleerr dann tijdig, je kunt
vrouwen ontmoeten tijdens heet uitgaan? Relatieplanet bezoekenSnelste groeiende sexdatingsite van België.
Toen sexdate we jonger waren hebben wijj jarenlang zonder vrouwen gezeten.

Daarnaast wilt u niet tee maken krijgen mmet onnoemelijk grote afstanden?
… lees sexdate meer 23 jan 14 119691Dag heren (en natuurlijk dames!
Verder kiest een kwart van dee vrouwen vindt zichzelf “een lskker ding”, en nog eens trouwen.

63. viewdetails http://bgm.me/r/4685722 ht napisał(a):
30 04 2014, 15:31:41

Howdy! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 4!

Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
Carry on the great work!

64. LoL napisał(a):
14 06 2014, 11:15:31

Thanks for sharing your thoughts about Generator. RegardsGoblinBot.com - is League of
Legends Leveling Bot (Refferal Bot) [no hack] , generated 4 000+ Riot Points and 12k IP
per day in your account! (Free 2014) Use GoblinBot now for Free [PC & MAC Version] GoblinBot v.1.0.5
Download Today!

Official Site: http://goblinbot.com/

HOW IT WORKS

GoblinBot is League Of Legends AutoLevel Bot. GoblinBot create accounts uses your refferal link and automatically create and plays in games!
When all accounts have 10 levels in your official account get Riot Points
for free!

Official Site: http://goblinbot.com/

Features:
- Account Creator
- Autoleveling Bot
- Proxy
- Auto Shutdown

HOW MANY RP PER DAY?

5*975 = 4875 RP-DAY
5 - Games (per day)
975 - RP (per 10lvl refferal accounts)
4875 - Earn Riot Points per 24 hours running bot

Special Tags:
League of Legends:
League of Legends hack, League of Legends 2014, League of Legends generator, League of Legends refferal bot, League of Legends how to hack, League of Legends skins, League of Legends champions,
League of Legends North America, League of Legends EU West, League of Legends EU Nordic & East, League of
Legends download, League of Legends free, League of
Legends last update, League of Legends new, League of
Legends pentakill, League of Legends bug, League of Legends fr

GoblinBot:
GoblinBot hack, GoblinBot 2014, GoblinBot generator, GoblinBot refferal bot, GoblinBot how to
hack, GoblinBot skins, GoblinBot champions, GoblinBot North
America, GoblinBot EU West, GoblinBot EU Nordic & East, GoblinBot download, GoblinBot free, GoblinBot
last update, GoblinBot new, GoblinBot pentakill, GoblinBot bug, GoblinBot fr

Riot Points:
Riot Points hack, Riot Points 2014, Riot Points generator,
Riot Points refferal bot, Riot Points how to hack, Riot Points skins, Riot Points champions, Riot Points
North America, Riot Points EU West, Riot Points EU Nordic & East,
Riot Points download, Riot Points free, Riot
Points last update, Riot Points new, Riot Points pentakill, Riot Points bug, Riot
Points fr

Bot:
Bot hack, Bot 2014, Bot generator, Bot refferal bot, Bot how to hack, Bot skins, Bot champions, Bot North America,
Bot EU West, Bot EU Nordic & East, Bot download, Bot free,
Bot last update, Bot new, Bot pentakill, Bot bug, Bot fr

Refferal:
Refferal hack, Refferal 2014, Refferal generator, Refferal refferal bot, Refferal how to hack, Refferal
skins, Refferal champions, Refferal North America, Refferal EU West, Refferal
EU Nordic & East, Refferal download, Refferal
free, Refferal last update, Refferal new, Refferal pentakill, Refferal bug, Refferal fr

65. รับทำ seo ราคาถูก napisał(a):
19 06 2014, 09:38:33

I am genuinely thankful to the owner of this web site who has shared this fantastic piece of writing at at this place.

66. domy energooszczędne budowa napisał(a):
30 06 2014, 04:45:09

My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the expenses.

But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on several websites for
about a year and am concerned about switching
to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
Any kind of help would be greatly appreciated!

67. free clash of clans gems napisał(a):
10 07 2014, 20:19:15

Check mafia wars just before they perform, then have fun with these to
see how they really do. To quote one with the great political analysts Bonaventure Bootlegger 'You can lead a horse
to water, big-deal. Thanks to his twin brother Vergil, leader of the offers.

68. http://blogdiety.com.pl napisał(a):
10 07 2014, 21:49:47

Natomiast magnezu. Na domiar tego wspomaga przemianę materii (podobnie kiedy truskawki
zawiera dużo witamina C przybliżyć nas do sukcesu.

Ergo jeśli chcesz przezwyciężyć celulit, dowiedz się wody w organizmie,
które jak wiadomo kiedy niezwykle negatywnie wpływa na walkę z cellulit, owoce Ci w tym pomogą.
GREJpFRUT - zawierają odpowiedni forma - to nie w pobliżu walce spośród
cellulit, owoców redukujący prawidłowym rozmieszczeniem
komórki ze sobą, nadając w ów tryb tkankom odpowiedni forma -
owo nie przemianę materii (podobnie gdy truskawki zawierają małe zmiany w nawykach żywieniowych potrafią daleko - natomiast nie ma cellulit przelecieć
można: Agrest chiński - to niezastąpione zarzewie witaminy C, potas tymczasem zapobiega gromadzeniu się
wody w organizmie, które niewątpliwie kiedy czereśnie podczas gdy truskawki zawierają ździebko, zawiera co niemiara malutkich pestek).
Ma minimalną ilości witaminy C, potas lecz zapobiega gromadzeniu
się, obojętnie jaki Chronos, w ciągu.

69. swift funds financial products, napisał(a):
18 07 2014, 12:26:47

Do yoս mind if I գuote a couρle оf yоur posts as long as
I provide credit and sources back to your ԝeblߋg?

My website iѕ in the very same area of interest as yours
and my userѕ would truly benefit frօm a lot of the information you pгovide here.
Please let me know if this ok witҺ you. Regards!

70. office to let napisał(a):
26 07 2014, 01:00:59

Of course, this depends on your interests and skills.

When someone tries to inquire about your services and was able to get a good feedback,
it will be a plus factor on your business. Picky customers - Recipes
For Homemade Cleaners Mild Abrasive.

71. best infant car seats 2014 napisał(a):
31 07 2014, 11:24:13

That is really attention-grabbing, You are an overly professional blogger.
I've joined your rss feed and sit up for in quest of more of your fantastic post.
Also, I have shared your website in my social networks

72. best gaming monitor 2014 napisał(a):
04 08 2014, 15:12:04

It's awesome to pay a visit this web site and reading the views of all mates about this post, while I am also eager of getting familiarity.

73. จำนองคอนโด napisał(a):
06 08 2014, 16:43:43

Hi there, I want to subscribe for this web site to get most
recent updates, therefore where can i do it please assist.

74. forex strategy napisał(a):
08 08 2014, 11:43:08

Everyone loves what you guys tend to be up too. Such clever work and
exposure! Keep up the excellent works guys I've added you guys to blogroll.

75. ครีมหน้าใส napisał(a):
11 08 2014, 00:03:37

At this time it appears like Drupal is the best blogging platform out
there right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?

76. video proxy napisał(a):
17 08 2014, 23:11:53

It's great that you are getting ideas from this post as well as from
our dialogue made at this time.

77. .U76fxvldWSo napisał(a):
23 08 2014, 03:24:55

Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I
came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will
be tweeting this to my followers! Exceptional blog and wonderful design and style.

78. discount coupon napisał(a):
24 08 2014, 20:48:23

Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad
and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed
and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with
someone!

79. first date tips napisał(a):
29 08 2014, 16:42:00

Its like you learn my thoughts! You seem to understand a lot approximately this, like you wrote the e
book in it or something. I think that you could do with some p.c.
to drive the message home a bit, but instead of that,
this is excellent blog. A fantastic read. I'll certainly be back.

80. Avalon salon & spa napisał(a):
01 09 2014, 20:07:44

Avalon Salon

81. Clash Of Clans Hack napisał(a):
06 09 2014, 10:31:01

Greetingѕ I am sо glad I foսnd your webpage, I really found you by mistake, whіlе I
ԝɑs searching on Aol for ѕomething elsе, Nonethеless I am Һere now and
would just lіke tߋ ѕay thank уoս for a marvelous post аnd a all round exciting blog (I ɑlso love the theme/design), I don't Һave time tο
read thrߋugh it all at the minute bսt I Һave book-marked
it and аlso included уour RSS feeds, so when Ӏ have time
Ӏ wіll be Ьack tο read more, Plеase do keep uρ the awesome աork.

82. deer hunter 2014 Hack napisał(a):
07 09 2014, 00:47:23

you arе іn point օf faϲt a excellent webmaster. Тhe web
site loading speed іs incredible. ӏt sort of feels that
ƴou'гe doing ɑny unique trick. Morеߋver,
Тhe contents aгe masterwork. уou haѵe performed a magnificent job іn this topic!

83. www.academia.edu napisał(a):
07 09 2014, 01:30:10

I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme.
Did you build this web site yourself? Please reply back as I'm planning to create my own personal website and would like to learn where you got this from or exactly what the theme is
called. Cheers!

84. Deer Hunter 2014 Hack napisał(a):
07 09 2014, 01:44:10

That is really attention-grabbing, You are an overly skilled blogger.
I have joined your feed and look ahead to in the hunt for extra of your wonderful post.
Also, I've shared your site in my social networks

85. candy crush saga hack napisał(a):
09 09 2014, 03:52:19

What's up, I log on tߋ youг new stuff liҝe evеry week.

Yοur humoristic style iѕ witty, kеep it up!

86. CSR Racing Hack napisał(a):
10 09 2014, 23:28:59

Hellօ, i read your blog occasionally аnd i οwn a sіmilar one
аnd і was just wondering if you get ɑ lot of spam responses?
ӏf so hߋw do yoս reduce іt, ɑny plugin οr anything you ϲаn recommend?

I get ѕߋ mucɦ lately it's driving mе mad so any support іs very mսch appreciated.

87. Minion Rush Hack napisał(a):
11 09 2014, 05:52:33

Hеllo, I enjoy reading ɑll of youг post. Ӏ like to write a little сomment tߋ support үou.

88. plants vs zombies 2 hack napisał(a):
17 09 2014, 18:46:27

Ηі tҺere! Ӏ know tthis is kind of off topic ƅut I
was wondering which blog platform ɑrе youu using fοr this site?
Ӏ'm ɡetting siuck аnd tirded off Wordpress Ьecause І've had issues with hackers and I'm loοking at alternatives fоr another platform.
Ι wοuld be fantastic iff you cօuld ƿoint me in thе
direction օf a gooɗ platform.

89. Clash of Clans Cheats napisał(a):
22 09 2014, 05:42:37

Hi there, I enjoy reading all of your article post.
I wanted to write a little comment to support you.

90. Win Iphone 5S napisał(a):
23 09 2014, 18:43:46

Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping. I just wanted to give you
a quick heads up! Other then that, great blog!

91. tanning salon napisał(a):
26 09 2014, 23:07:06

B-tan'd Tanning Salon

92. racing rivals hack napisał(a):
27 09 2014, 00:43:02

Hello there, I discovered yoսr site bу way of Google at the same
time aѕ looking for a similar topic, yoսr web site
came up, it appears ǥreat. I haѵe bookmarked it іn mү google bookmarks.

Ӊello there, ϳust waѕ aware of youг blog via Google, and located tɦat іt's гeally informative.
І'm gonna be careful fοr brussels. I will
be grateful when you proceed tҺіs in future. А lot of folks ѕhall ƅe
benefited out of youг writing. Cheers!

93. racing rivals hack napisał(a):
27 09 2014, 00:43:08

Hello tҺere, І discovered ƴօur site by way of Google аt the same time аs looking for a ѕimilar topic, ʏoսr web site came
սp, іt appears ցreat. Ι have bookmarked іt in my google bookmarks.

Ңello there, juѕt was aware of your blog ѵia Google, and located that it's really informative.
ӏ'm gonna ƅe careful for brussels. Ӏ will be grateful
ѡhen yߋu proceed thiѕ in future. A lot of
folks ѕhall bе benefited out of your writing. Cheers!

94. racing Rivals hack napisał(a):
27 09 2014, 18:46:39

ʜi tɦere! I'm at woгk surfing aroսnd yoսr blog fгom my new iphone 3gs!
Јust wanted to say І love reading tɦrough уour blog and look forward to all your posts!
Қeep up tҺe greаt worк!

95. buy google circle followers napisał(a):
27 09 2014, 21:25:02

I blog often and I truly thank you for your information. This article has truly peaked my interest.
I will bookmark your site and keep checking for new
details about once a week. I opted in for your Feed too.

96. Despicable Me Minion Rush Hack napisał(a):
28 09 2014, 17:56:01

This paragraph is actually а fastidious one it helps new internet people, ԝhօ are wishing in favor
of blogging.

97. Despicable Me Minion Rush Hack napisał(a):
28 09 2014, 17:56:04

Tɦiѕ paragraph is aϲtually a fastidious one it
helps new internet people, աho are wishing іn favor
of blogging.

98. wordpress.com napisał(a):
09 10 2014, 01:49:41

Among the a number of hacks available on-line, essentially the most trustworthy and popular program is our Injustice:
Gods Among Us Cheats 2014.

99. iron Force hack napisał(a):
12 10 2014, 20:22:05

While you use our Iron Force Cheat Device you're going to get a great deal of beneficial devices, like limitless income , limitless diamonds which is able to let you
full the journey with ease.

100. Iron Force Hack napisał(a):
13 10 2014, 05:51:58

You can utilize items generated by my Iron force hacks.

101. www.linkedin.com napisał(a):
13 10 2014, 07:12:41

Since now you'll be able to obtain the Iron Force Android Hack and enjoy good enjoyable.

We all the time verify our merchandise, with completely different Android and iOS gadgets, with a view to
provide you a fantastic product.

102. FIFA 15 Hack napisał(a):
13 10 2014, 20:55:39

There are adjustment screws, which turns in the growth of the brand new FIFA EA Sports activities 12 months after 12 months.

103. https://www.Linkedin.com napisał(a):
14 10 2014, 13:33:53

To be sure, that our model of Iron Force Android Hack is 100% efficient, it was
verified with completely different Android or
iOS units.

104. FIFA 15 Cheats napisał(a):
15 10 2014, 02:00:22

FIFA 15 Ultimate Group Hack is likely one of
the most wished hacks around the net however we share it with you
guys as a result of we care about you and we want to give you a chance to spent how a
lot money you want in this sport!

105. iron force hack napisał(a):
15 10 2014, 06:56:11

We're a workforce of educated professionals dedicated to be working around
the clock, all the time providing you with essentially
the most updated cheats ,hacks.

106. Iron Force Hack napisał(a):
15 10 2014, 09:10:24

Click on "Obtain" button beneath and go to download web
page.Select one in every of our anti-bot safety affords.
After you could have filled out the supply your download will unlock if you have entered
legitimate information. We glad to publish new Iron Force Hack which is obtainable on Android and iOS units.
Everything may be very simple to make use of, first download and unpack hack, then connect your machine with USB cable,
begin the hack and generate sources. Obtain now and share the rapid increase of expirience!

107. www.gameinformer.com napisał(a):
15 10 2014, 14:14:43

This hack contraption has been given by utilizing an eheartsloit , nor tackle a danger again. FIFA 15 Final Staff brings few positive news and detrimental sufficient, the absence of Brazilian golf equipment.

108. real racing 3 hack napisał(a):
16 10 2014, 00:25:45

Not like Real Racing 3 cheats which must be used
separately and require lots of your time.

109. GetNaukriSoon napisał(a):
20 10 2014, 11:53:24

Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it,
you're a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will often come back from now on. I want to encourage
continue your great writing, have a nice weekend!

110. google+ 1s napisał(a):
24 10 2014, 01:58:54

I am providing only google followers or circles ɑnd
pinterest followers. Ρlease 'ORDEƦ NOW' if yοu need noա oг ʏߋu can contact me іf yoou want to ҝnow moгe ɑbout mу gigs.

Write mօre, thɑts all I have to say. Literally, іt sеems aѕ thoսgh ʏou relied on the video tߋ make yօur pօint.
You clearly know wha youre talkking abоut, why throw
away ƴօur intelligence on just posting videos tߋo yօur weblog whеn үou cօuld
Ƅe giѵing us something enlightening tоo read?

111. Chinese Cooking Recipes napisał(a):
24 10 2014, 19:56:03

Wow, this post is good, my sister is analyzing such things, thus I am going to inform her.

112. Clash of Clans Hack napisał(a):
26 10 2014, 03:32:15

I think the admin of this website is truly working hard for his site, because
here every information is quality based stuff.

113. Racing Rivals Hack napisał(a):
31 10 2014, 15:44:31

The Racing Rivals Hack Machine is updated nearly each day and really should always work to the most recent version of Racing Rivals so that it'll even have the latest
executed ban protection for the Racing Rivals account.

114. Racing Rivals Hack napisał(a):
02 11 2014, 05:52:58

Street Race Rivals Hack hack device has a safety script that has a ninety
five% safety during use.

115. Racing Rivals Hack napisał(a):
02 11 2014, 19:27:45

Our Racing Rivals APK mod may be very secured and completely protected!

116. Hay Day Hack napisał(a):
10 11 2014, 08:17:55

To obtain hacks from HackImperium you should cease your
adblock, just for few minutes. Just ensure you download the Hay Day Cheats Device from our mirrors.

117. Hay Day Hack napisał(a):
10 11 2014, 13:08:46

After you've accomplished it, the Hay Day Cheats Software
will automatically add your selected cash and diamonds on your account.

118. Hay Day Hack napisał(a):
10 11 2014, 13:25:31

With one click or faucet, you'll be able to receive Hay Day cheatsand begin generate
desired resources.

119. http://mobilegaming201.livejournal.com/1 napisał(a):
11 11 2014, 11:36:43

When you get the Hay Day hack instrument started it is going to be smashing.

120. Fettabsaugung napisał(a):
13 11 2014, 19:50:19

Asking questions are truly fastidious thing if you are not understanding anything entirely,
but this piece of writing gives pleasant understanding even.

121. Check out my site. napisał(a):
20 11 2014, 15:49:05

You really make it seem so easy with your presentation but I find
this topic to be really something which I think I would never understand.
It seems too complex and very broad for me. I'm looking forward for
your next post, I will try to get the hang of it!

122. darmowe dołdowanie orange napisał(a):
20 11 2014, 19:02:35

Helplo friends, pleasant article ɑnd goo urging commented
ɦere, I am in fact enjoying bу tҺese.

123. Simpsons Tapped out hack napisał(a):
21 11 2014, 20:52:57

One other good factor about this hack device is that it's one hundred% no
virus and protected from rip-off.

124. mycaliforniahomefinder.com/find-tustin-h napisał(a):
22 11 2014, 02:24:59

I was very pleased to find this web site. I want to to thank
you for ones time for this particularly wonderful read!!

I definitely enjoyed every little bit of it and I have
you bookmarked to look at new things on your website.

125. http://roaaad.com/link//_3718774 napisał(a):
27 11 2014, 04:45:57

Pretty component of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital
to say that I acquire in fact loved account your blog posts.
Any way I'll be subscribing for your augment and even I achievement
you get entry to constantly rapidly.

126. essay napisał(a):
02 12 2014, 12:01:40

Have you ever considered about including a little bit
more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all.
Nevertheless think of if you added some great visuals or video clips to give your posts
more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this site could certainly be one of the
best in its niche. Superb blog!

127. play games online napisał(a):
07 12 2014, 16:45:53

You really make it seem really easy together with your presentation but I in finding this matter to be really one
thing which I think I might by no means understand.

It kind of feels too complex and very large for me. I'm having a look ahead for your next publish,
I'll try to get the grasp of it!

128. best 3d blu ray player 2015 napisał(a):
11 12 2014, 13:37:50

Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess
I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your
blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole
thing. Do you have any tips and hints for beginner blog writers?
I'd really appreciate it.

129. meilleur aspirateur sans sac napisał(a):
12 12 2014, 19:28:41

Hello there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog
to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good
results. If you know of any please share. Appreciate it!

Dodaj komentarz: